Syndikovat obsah Economist.com
International
Aktualizace: před 15 min 11 sek

New life for the Paris climate deal

Čt, 12/14/2017 - 15:50

IN MAY France’s environment ministry moved to an 18th-century mansion close to the National Assembly and Elysée Palace. The relocation—and a pretentious new name, the Ministry for Ecological and Inclusive Transition—hint at Emmanuel Macron’s desire to be seen as a global leader in the fight against climate change.

Since his election to the French presidency seven months ago, green activists have placed their hopes in Mr Macron as a bulwark against his carbon-cuddling American counterpart, Donald Trump. They came to Paris in force for a One Planet Summit on December 12th, at which Mr Macron hosted more than 50 world leaders to celebrate the anniversary of the UN climate compact agreed in the French capital in 2015. Mr Trump, who decided in June to pull America out of that deal, was not on the invitation list.

Mr Macron launched a campaign to attract American green technologists and climate scientists to move to France. Another six countries joined a coalition led by...

Kategorie: Souhrn, Svět

Úvodník

Vítejte na stránkách pro svolávání valných hromad akciových společností. Pro firmy, které chtějí splnit informační povinnost v souladu se zákonem i po 1.1.2014. Pro akcionáře, kteří při efektivním výkonu svých práv dokáží ocenit přínos moderních technologií.

Potřebujete oznámení zveřejnit co nejdříve? Nemáte čas vyplňovat formulář?
Potřebujete upravit údaje v textu před jeho zveřejněním? Od roku 2001 poskytujeme spolehlivé a kvalitní služby, které umožňují rychlé a jednoduché splnění informační povinnosti firem.

Zveřejnit pozvánku na valnou hromadu stojí 5000,- Kč bez DPH, všechny ostatní typy firemních oznámení stojí 1000,- Kč bez DPH. Autorizace zveřejnění je vystavena spolu s dokladem o platbě.

V případě dalších dotazů jsme Vám plně k dispozici na níže uvedených kontaktech.

Děkuji za Vaši návštěvu a přeji Vám pěkný den

PhDr. Jana Lešikarová
šéfredaktorka

adresa redakce :
VALNEHROMADY.CZ
Dlouhá 325, P.O.Box 13,
390 01 Tábor

tel: +420 381 210 393,
fax +420 381 210 440,
mail:oznameni@valnehromady.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení