Syndikovat obsah Economist.com
International
Aktualizace: před 30 min 19 sek

Millions of women are missing out on hormone replacement therapy

Čt, 12/12/2019 - 15:53

IT WAS A combination of things. An unusual feeling of depression. Constant forgetfulness. An irregular menstrual cycle. Lucy, a British woman in her early 40s, knew that something was wrong. Two years before she had been training at the gym five times a week. Now she could barely find the energy to exercise at all thanks to chronic insomnia, a new affliction. Her demeanour had shifted from one of cheeriness to constant anxiety. Her work and her home life were suffering as a result.

Unsure what was causing these changes, she visited her doctor. The physician blamed stress. She suggested Lucy return in a year. Frustrated, Lucy turned to the internet. Her research led her to believe that she was entering the transition into menopause. Menopause is the time in the middle of a woman’s life—which can begin in the early 40s—when her levels of hormones such as oestrogen, progesterone and testosterone plummet. This eventually causes her ovaries to stop producing eggs and her periods to cease. After a year without periods, a woman is considered to be menopausal. The symptoms of menopause can include hot flushes, depression, aches and pains, insomnia, anxiety and transient memory loss.

Lucy’s experience is unremarkable in two ways. First, every woman experiences menopause. Second, doctors all over the world often fail to provide...

Kategorie: Souhrn, Svět

Úvodník

Vítejte na stránkách pro svolávání valných hromad akciových společností. Pro firmy, které chtějí splnit informační povinnost v souladu se zákonem i po 1.1.2014. Pro akcionáře, kteří při efektivním výkonu svých práv dokáží ocenit přínos moderních technologií.

Potřebujete oznámení zveřejnit co nejdříve? Nemáte čas vyplňovat formulář?
Potřebujete upravit údaje v textu před jeho zveřejněním? Od roku 2001 poskytujeme spolehlivé a kvalitní služby, které umožňují rychlé a jednoduché splnění informační povinnosti firem.

Zveřejnit pozvánku na valnou hromadu stojí 5000,- Kč bez DPH, všechny ostatní typy firemních oznámení stojí 1000,- Kč bez DPH. Autorizace zveřejnění je vystavena spolu s dokladem o platbě.

V případě dalších dotazů jsme Vám plně k dispozici na níže uvedených kontaktech.

Děkuji za Vaši návštěvu a přeji Vám pěkný den

PhDr. Jana Lešikarová
šéfredaktorka

adresa redakce :
VALNEHROMADY.CZ
Dlouhá 325, P.O.Box 13,
390 01 Tábor

tel: +420 381 210 393,
fax +420 381 210 440,
mail:oznameni@valnehromady.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení