Syndikovat obsah Economist.com
International
Aktualizace: před 23 min 25 sek

The welfare state needs updating

Čt, 07/12/2018 - 14:48

IN JUNE 1941 William Beveridge left the office of Arthur Greenwood, a British cabinet minister, with tears in his eyes. A well-known academic and civil servant, Beveridge had sought a big job in the war effort. The 62-year-old was brilliant, but also obsessive, vainglorious and prim. To sideline him, Greenwood proposed what seemed a thankless task: reviewing Britain’s social-insurance schemes.

What emerged was a blueprint for the modern welfare state. In December 1942, having stretched his brief to the point of bursting, Beveridge published his account of the “Five Giants”: disease, idleness, ignorance, squalor and want. He proposed new benefits for the retired, disabled and unemployed, a universal allowance for children and a nationwide health service.

On the night before publication a long queue formed outside the publishers. Polls found majorities of all social classes backed its proposals. It was translated into 22 languages and the Royal Air Force dropped summaries on Allied...

Kategorie: Souhrn, Svět

Úvodník

Vítejte na stránkách pro svolávání valných hromad akciových společností. Pro firmy, které chtějí splnit informační povinnost v souladu se zákonem i po 1.1.2014. Pro akcionáře, kteří při efektivním výkonu svých práv dokáží ocenit přínos moderních technologií.

Potřebujete oznámení zveřejnit co nejdříve? Nemáte čas vyplňovat formulář?
Potřebujete upravit údaje v textu před jeho zveřejněním? Od roku 2001 poskytujeme spolehlivé a kvalitní služby, které umožňují rychlé a jednoduché splnění informační povinnosti firem.

Zveřejnit pozvánku na valnou hromadu stojí 5000,- Kč bez DPH, všechny ostatní typy firemních oznámení stojí 1000,- Kč bez DPH. Autorizace zveřejnění je vystavena spolu s dokladem o platbě.

V případě dalších dotazů jsme Vám plně k dispozici na níže uvedených kontaktech.

Děkuji za Vaši návštěvu a přeji Vám pěkný den

PhDr. Jana Lešikarová
šéfredaktorka

adresa redakce :
VALNEHROMADY.CZ
Dlouhá 325, P.O.Box 13,
390 01 Tábor

tel: +420 381 210 393,
fax +420 381 210 440,
mail:oznameni@valnehromady.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení